Noc Innowacji w Centralnym Domu Technologii

Podstawowe informacje
Organizator
Fundacja Digital Poland
Centralny Dom Technologii
Wstęp
rejestracja wymagana
Data
Godzina
15:00 - 02:00
Miejsce
Warszawa

Noc Innowacji to czas kiedy chcemy pokazywać i promować innowacje, które dzieją się w Polsce! 

Centralny Dom Technologii to nowa przestrzeń edukacyjno-technologiczna zlokalizowana przy ulicy Kruczej 50, na 1 piętrze dawnego Smyka. Jako Fundacja cieszymy się, że takie przestrzenie otwierają się w Polsce,  które nie tylko edukują, ale również pokazują nowe technologie oraz wprowadzane innowacje. Dlatego z przyjemnością organizujemy wspólnie z Centralnym Domem Technologii w Warszawie Noc Innowacji!

Zapraszamy na Noc Innowacji przygotowaną przez Centralny Dom Technologii i Fundację Digital Poland


Agenda

15:00–15:45 – #AIChallenge – Szkolenie z podstaw AI

Kurs jest przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą poznać i zrozumieć, czym jest sztuczna inteligencja, skąd się wywodzi i jakie ma zastosowanie. Poruszane zagadnienia są opisane prostym językiem i zilustrowane licznymi przykładami, co sprawia, że nauka jest łatwa i przyjemna.

Kurs podzielony jest na 5 bloków tematycznych. Podczas godzinnego spotkania dowiesz się czym jest algorytm, poznasz sekrety uczenia się maszyn oraz dowiesz się jak badać o jakość sztucznej inteligencji.

16:00–16:45 – Spotkanie z Jutronautą – Jakubem Koźniewskim z kolektywu pangenerator.com – sztuka i design nowych mediów.

Poznaj artystę wykorzystującego współczesne innowacje. Jakub Koźniewski to członek kolektywu artystycznego pangenerator.com. W ramach projektu często, wraz z innymi twórcami, łączy analogowy świat z cyfrowym, dodając do tego nowe technologie.

17:00–17:45 – Spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamiński i robotem humanoidalnym NOA.

Spotkanie i dyskusja ze znanym polskim podróżnikiem – Markiem Kamińskim i jego robotami.

Inicjator dyskusji publicznej o zastosowaniu technologii w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym chce wyruszyć w podróż dookoła świata samochodem elektrycznym wraz z humanoidalnym robotem – NOA. Poznaj jego wyprawy i nowe cele, jakie stawia przed sobą i swoimi robotami.

18:00–18:45 – wykład ambasadora Festiwalu Cyfryzacji Ryszarda Hordyńskiego – Do czego potrzebna nam sieć 5G? 

Sieć 5G to realne przyspieszenie rozwoju internetu rzeczy telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast. Dzięki zdecydowanie szybszemu transferowi danych, minimalizacji opóźnienia transmisji sygnału pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem oraz zarządzaniu siecią poprzez oprogramowanie, będzie ona miała realny wpływ na rozwój krajów, miast, przedsiębiorstw, aż wreszcie na życie każdego z nas. Poznaj najważniejsze obszary, które zostaną zrewolucjonizowane dzięki 5G.

19:00–19:45 – wykład prof. Andrzeja Krawczyka – Fakty i mity o promieniowaniu elektromagnetycznym.

Czy wiesz czym jest promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) emitowane przez urządzenia codziennego użytku, takie jak np. smartfony? Wokół tego tematu pojawiło wiele nieprawdziwych artykułów, czy błędnych teorii. Weź udział w wykładzie oraz krótkim eksperymencie, który rozwieje wszelkie wątpliwości na temat popularnych mitów o PEM.

Wykład poprowadzi prof. Andrzej Krawczyk – naukowiec, który od blisko 40 lat zajmuje się tematem promieniowania elektromagnetycznego i jego wpływu na organizmy żywe. Jego macierzystą uczelnią jest Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, współpracuje też z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu.

20:00–20:30 – wykład prof. Andrzeja Sobczaka – Jak demokratyzacja IT pomaga wdrażać innowacje cyfrowe w firmie, a Tobie znaleźć lepszą pracę.

Obecnie jednym z najmodniejszych haseł w zarządzaniu są „innowacje cyfrowe”. Zarówno naukowcy, przedstawiciele administracji jak i doradcy biznesowi podkreślają, że to właśnie dzięki innowacjom mamy budować przewagę konkurencyjną polskich przedsiębiorstw i wprowadzać je na nowe rynki. Rzeczywistość nie jest, jednak tak różowa. Podczas prezentacji, prof. Andrzej Sobczak, wskaże, że skutecznym podejściem do faktycznego wdrażania innowacji cyfrowych jest wykorzystanie koncepcji demokratyzacji IT. To dzięki niej, bez konieczności ponoszenia znacznych nakładów, można szybko przejść od pomysłu do działającego rozwiązania IT, dostarczającego wartość biznesową.

Krótko o prelegencie: prof. SGH, dr hab. Andrzej Sobczak – Kierownik Zakładu Zarządzania IT na SGH. Zajmuje się wartością biznesową danych i robotyzacją procesów biznesowych. Prowadzi serwis Robonomika.pl. Wielki fan demokratyzacji technologii. Wierzy, że dzięki niej biznes może szybko i skutecznie wdrażać innowacje cyfrowe.

20:30–21:00 – Wykład dr. hab. Katarzyna Śledziewska DELab UW – Kompetencje i zawody przyszłości. Wyzwania dla Polski – Katarzyna Śledziewska

Dr. hab. Katarzyna Śledziewska to niezwykła postać wśród naszych gości. Od 2014 roku przewodzi programowi badawczemu DELab UW, gdzie utworzyła środowisko naukowe, które aktywnie prowadzi badania nad społeczeństwem cyfrowym oraz przyszłością rynku pracy. Popularyzuje współprace biznesu z administracja publiczną, wskazując publiczną misję uniwersytetu. Prowadzi z sukcesami prestiżowe projekty międzynarodowe, jak również Polskie. Podczas Nocy Innowacji w CDT opowie o kompetencjach i zawodach przyszłości.

21:00–21:45 – #AIChallenge – Szkolenie z podstaw AI

22:00–22:45 – wykład dr Jacka Cyranka i dr Jarosława Kochanowicza – Machine Learning dla ludzi

Na wykładzie zostaną zaprezentowane zagadnienia uczenia maszynowego (Machine Learning). Prelegenci przedstawią możliwości i szanse, jak również zagrożenia związane z samouczącymi się maszynami. Wskażą, w jaki sposób jest to tworzone oraz opowiedzą, gdzie już dzisiaj jest to wykorzystywane. Prelegenci oparli swój wykład o proste terminy, które łatwo trafiają do odbiorców, oraz pokazują jak można rozpocząć zabawę z taką formą programowania.

dr Jacek Cyranka - Doktor informatyki (2013 Uniwersytet Jagielloński). Pracował na elitarnych uniwersytetach w USA: Rutgers w New Jersey i UC San Diego. Obecnie pracuje w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie tworzy własną grupę badawczą w ramach grantu NAWA Powroty. Czerpiąc ze swoich bogatych doświadczeń naukowych w międzynarodowych grupach badawczych prowadzi badania z uczenia ze wzmocnieniem (reinforcement learning) i AI. 

dr Jarosław Kochanowicz - Ukończył studia doktoranckie z obszaru sztucznej inteligencji na Nanyang Technological University w Singapurze, gdzie pracował również jako Senior Research Engineer. Obecnie pracuje jako niezależny Machine Learning Consultant i Software Developer. Łączy praktyczne umiejętności techniczne i interpersonalne z doświadczeniem akademickim. Założyciel i prezes GIT Foundation, twórca autorskich kursów z obszaru uczenia maszynowego. 

Oprócz szeregu spotkań i wykładów, odwiedzający Centralny Dom Technologii, będą mogli wziąć udział w dwóch wystawach tematycznych przygotowanych przez NASK i CDT:

 

Wystawa wybranych plakatów z konkursu "INSPIRACJA – INTERAKCJA –  INTERNET".

Tematyka szóstego konkursu artystycznego poświęcona została szansom i zagrożeniom związanym z korzystaniem z internetu. Plakaty promują ideę bezpiecznego korzystania z internetu oraz uwrażliwiają na problemy wynikające z nieumiejętnego korzystania z internetu w życiu codziennym. Wystawa to również świetna okazja na poznanie młodych, ambitnych i niezwykle zdolnych twórców, którzy podbijają artystyczny świat. 


Wystawa „Technologie użyteczne” prezentowana w przestrzeni Centralnego Domu Technologii przenosi odwiedzających w świat technologii, które już niebawem mogą zmienić nasze codzienne życie. 

W ramach wystawy prezentowane są prototypy, innowacyjne produkty i projekty badawcze, które powstają w polskich start-upach i rodzimych kołach naukowych. Zwiedzający mogą bezpłatnie zobaczyć i wypróbować rozwiązania technologiczne i często niedostępne jeszcze publicznie produkty, a także poznać ich mechanizmy i zasady działania. 

Na wystawie można obejrzeć m.in. urządzenia medyczne czy wynalazki edukacyjne, które uczą dzieci programowania i twórczego wykorzystania nowych technologii oraz pomagają rozwijać kompetencje przyszłości. Odwiedzający mogą także obejrzeć drony skonstruowane z myślą o zastosowaniach profesjonalnych, robota przemysłowego oraz poznać technikę druku 3D i sprawdzić jak działają wydrukowane w tej technologii sprzęty medyczne.   

CDT to miejsce dla dla wszystkich pokoleń, w której promowane są kompetencje STEAM (od ang. słów Science, Technology, Engineering, the Arts, Mathematics), czyli nurtu w edukacji, rozwijającego interdyscyplinarne kompetencje w dziedzinach: nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. CDT łączy praktyków nowoczesnego nauczania ze społecznością innowatorów i światem biznesu. Zajęcia edukacyjne, wystawy i wydarzenia specjalne Centralnego Domu Technologii łączą wiedzę teoretyczną z kreatywnością i praktycznym działaniem. 

Centralny Dom Technologii powstał z inicjatywy Polskiego Funduszu Rozwoju. CDT stworzyła Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju w oparciu o pomysł i we współpracy z Departamentem Rozwoju Innowacji PFR. 

Partnerem operacyjnym CDT jest polska spółka technologiczna Daftcode, konsorcjum merytoryczne tworzą startup edukacyjny Skriware, szkoła programowania Kids Code Fun oraz stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. 

 

Partnerami Strategicznymi Centralnego Domu Technologii są firmy: Bank Pekao S.A., Comarch S.A., Chmura Krajowa oraz Żabka. Partnerem ścieżki edukacyjnej “Technologia” została firma Allegro. 

 
Bezpłatne bilety mogą Państwo znaleźć na stronie: cdt.pl (zakładka: bilety / wydarzenia specjalne)
Miejsce wydarzenia: Krucza 50, 00-025 Warszawa 


Centralny Dom Technologii